Jak wybrać kalkulator naukowy? Czy warto? Polecane modele

| 0 Komentarzy
Analizujemy możliwości kalkulatorów naukowych i pomagamy w ich wyborze.

Spis treści:

  1. Kalkulator naukowy – rodzaje
  2. Kalkulator naukowy – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?
  3. Kalkulator naukowy – jaka cena?

Dostępne na rynku urządzenia liczące wprawdzie nie zastąpią umiejętności wykonywania zadanych działań, ale zdecydowanie cały proces usprawnią. Zwłaszcza gdy przyjdzie nam realizować zaawansowane rozliczenia, wymagające wykonania wielu działań.

Pojęcie „kalkulatora naukowego” jest jednak dość nieprecyzyjne, bo dziś większość kalkulatorów umożliwia skorzystanie z bardzo różnorodnych funkcji. Najważniejsza kwestią jest natomiast to, iż trzeba zawsze wybierać takie urządzenie, które nie ma ich najwięcej, ale takie, który ma wszystkie niezbędne. Oczywiście to, które funkcje okażą się niezbędne zależy głównie od nas i od specyfiki wykonywanych obliczeń.

Kalkulator naukowy – rodzaje

Biorąc pod uwagę kwestie, które zostały poruszone powyżej, warto wskazać, iż na rynku funkcjonuje jeden główny podział omawianych urządzeń, w ramach których wymieniane są dwa ich rodzaje.

  • Podstawowy kalkulator naukowy. Urządzenie na podstawowym poziomie jest w stanie uwzględnić kolejność wykonywania działań i zrealizować dość złożone operacje, natomiast umownie można powiedzieć, że wśród funkcji, które determinują przynależność kalkulatora do grupy kalkulatorów naukowych znajdują się: 
  • funkcje trygonometryczne,
  • funkcje logarytmiczne (log i ln co najmniej),
  • funkcje wykładnicze dowolnej potęgi,
  • liczenie odwrotności.

Oczywiście dobry kalkulator naukowy to kalkulator z ułamkami zwykłymi i możliwością przełączania się między systemem dwójkowym, ósemkowym, dziesiętnym i szesnastkowym, a także taki, który obsłuży np. funkcję wyświetlenia w notacji wykładniczej.

Kalkulator, który spełni powyższe założenia, będzie nadal kieszonkowy: ma zwykle prosty wyświetlacz, typową, choć rozbudowaną klawiaturę i najczęściej działa na baterie zegarkowe.

  • Zaawansowane kalkulatory naukowe. W tym przypadku mamy do czynienia już ze znacznie bardziej złożonymi urządzeniami. Co ważne, na rynku znaleźć można aż trzy ich rodzaje, różniące się budową, sposobem działania oraz zasięgiem obsługiwanych funkcji.
  • Kalkulator naukowy graficzny - poza wykonywaniem skomplikowanych obliczeń, jest w stanie również nakreślić obraz graficzny funkcji (wykres) oraz wyrysować macierze. Najczęściej tego rodzaju urządzenia pracują również w zakresie liczb urojonych.
  • Kalkulator naukowy inżynierski - wyglądem i możliwościami przypomina niewielki komputer. Często posiada wbudowaną bazę informacyjną, jest w dużej mierze programowalny. Na rynku (rzadko) dostępne jeszcze są kalkulatory inżynierskie liczące w odwrotnej notacji polskiej.
  • Kalkulator naukowy fizyczny lub chemiczny - od wersji podstawowej różni się przede wszystkim dużo większym zasobem zaprogramowanych stałych, dzięki czemu obliczenia są szybsze i dokładniejsze.

Polecane kalkulatory naukowe

Kalkulator naukowy – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od rodzaju potrzebnego nam urządzenia, przed jego wyborem powinniśmy sprawdzić kilka zasadniczych elementów, które wpływają na komfort jego użytkowania.

  • Solidna obudowa. kalkulator wprawdzie nie jest przyborem sportowym, ale model przygotowany z mocnym materiałów to inwestycja na lata, dlatego trwałość jest bardzo ważnym atutem. Co ważne, większość kalkulatorów naukowych wyposażona jest w specjalną zaślepkę chroniącą klawiaturę i wyświetlacz.
  • Zasilanie. Do wyboru zazwyczaj jest zasilanie bateryjne (w podstawowych modelach na bateriach zegarkowych, w większych np. 2xAA) i panel słoneczny. Im większa bateria, tym dłuższy okres pracy na niej, ale i większa masa urządzenia. Warto podkreślić, że w sklepie znaleźć można również modele łączące oba rozwiązania, a więc kalkulatory bateryjno-słoneczne.
  • Instrukcja. Im bardziej szczegółowa, tym lepiej, ponieważ ze względu na ograniczoną ilość przycisków na klawiaturze, kalkulatory naukowe muszą wykorzystywać po 2, a niekiedy 3 przyciski funkcyjne.
  • Ilość dostępnych pamięci. podstawowy wariant to jedna pamięć sumaryczna, trzy pamięci bieżące plus możliwość użycia obecnej wartości wyświetlacza do dalszych obliczeń. Taka ilość jest w większości przypadków wystarczająca.
  • Możliwość programowania. Szczególnie ważna w przypadku kalkulatorów naukowych inżynierskich. Daje to możliwość automatyzacji niektórych wyliczeń tylko po podaniu parametrów, bez konieczności przepisywania całego ciągu znaków.
  • Wielkość wyświetlacza. Ważna jest zarówno ilość znaków, jak i ilość linii. Proste kalkulatory dysponują wyświetlaczem na 10-12 znaków i jedną linią, bardziej rozbudowane już dwiema, trzema liniami tekstu i klawiaturą alfanumeryczną do budowania bardziej skomplikowanych wyrażeń.
  • Usuwanie ostatnio wpisanej liczby i liczby w środku wyrażenia (również wstawiania znaków w środku). Dzięki temu przy długich wyrażeniach można poprawić błąd, a nie przepisywać je w całości.

Kalkulator naukowy – jaka cena?

Na etapie podstawówki i gimnazjum wystarczy prosty kalkulator wzbogacony o funkcję pierwiastka kwadratowego. W liceum kalkulatory naukowe przydają się przede wszystkim dlatego, że „pamiętają” za ucznia wiele stałych fizycznych i chemicznych, natomiast prawdziwe pole do popisu otwiera się dopiero na niektórych kierunkach studiów i później w pracy zawodowej.

Ceny są bardzo zróżnicowane: najtańsze kalkulatory naukowe o kilkudziesięciu funkcjach kosztują nawet po kilkanaście złotych, ale opłaca się zainwestować w urządzenie, które wytrzyma kilka lat pracy, a takie kosztuje 60-90 złotych. Ceny są wyższe w przypadku kalkulatorów graficznych i zdecydowanie wyższe w przypadku inżynierskich – wynieść mogą nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy więc od tego, jakie dokładnie obliczenia chcemy wykonywać.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.